SIĘGNIJ PO GOTOWE
- Prawie cały obszar kraju pokryty jest zdjęciami lotniczymi wykonanymi w ramach programu PHARE w latach 1997-1998.
- Zdjęcia lotnicze zawierają dużą ilość informacji, które cechują się nieporównywalną wiarygodnością i plastycznością prezentacji, a ich pozyskanie jest niezwykle tanie w porównaniu z tworzeniem mapy zasadniczej.
- Podstawowym problemem podczas wykorzystywania zdjęć lotniczych jest ich wpasowanie. Zdjęcie jest rzutem środkowym, a nie rzutem prostopadłym. Z tego powodu prawidłowe wpasowanie wymaga oprócz znajomości współrzędnych punktów łącznych także danych DTM-u (numerycznego modelu terenu), np. z pomiarów wysokościowych. Dzięki tym danym istnieje możliwość wpasowania z dokładnością ok. 20 cm zdjęć lotniczych w skali 1:5000 skanowanych z rodzielczością 1000 DPI i skompresowanych do 25 MB.
Powyżej prezentowany jest fragment mapy z budynkami i sytuacją, gdzie jako podkład zastosowano zdjęcie lotnicze. Wpasowanie ortofotograficzne zdjęcia oraz wydruk wykonano pod programem EWMAPA 3 na komputerze klasy PC. Program ten, oprócz wpasowania precyzyjnego z wykorzystaniem numerycznego modelu terenu (DTM), umożliwia także wpasowanie przybliżone (bez DTM), które daje dobre wyniki w przypadku, gdy zdjęcie wykonano prostopadle do powierzchni terenu, a pofałdowanie terenu jest niewielkie.