Poniższe programy są ze sobą zintegrowane i wchodzą w skład systemu STRATEG. Są to programy gotowe, które mogą być nabyte w naszym sklepie internetowym.
EWMAPA jest autorskim programem geoinformacyjnym (GIS) firmy GEOBID umożliwiającym zarządzanie istniejącymi danymi przestrzennymi, tworzenie własnych danych, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii informatycznych możliwe jest bezpieczne przechowywanie informacji w szybkich, relacyjnych bazach danych. Program został stworzony do prowadzenia danych przestrzennych stanowiących infrastrukturę informacji przestrzennej funkcjonującej w Polsce. EWMAPA może działać w oparciu o dane opisowe znajdujące się w zintegrowanej lub zewnętrznej bazie danych, będąc tym samym podstawą Systemu informacji o Terenie. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz duża wydajność i stabilność pracy sprawiają, że jest idealnym narzędziem do tworzenia i obsługi: map, opracowań kartograficznych oraz przestrzennych baz danych przez jednostki administracji, firmy i inne podmioty niezależnie od ich wielkości i skali opracowań. Np. w zakresie baz danych stanowiących PZGiK program pozwala na kompleksową obsługę baz danych EGiB, BDOT500, GESUT, RCN oraz BDSOG zgodnie ze schematami aplikacyjnymi baz wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa; w zakresie planowania przestrzennego umożliwia prowadzenie MPZP zarówno w postaci wektorowej (połączonej z opisem funkcji), jak i rastrowej wraz z wektorowym zasięgiem planów. Aplikacja pozwala również na wymianę danych (eksport i import) z wykorzystaniem formatów gml, txt, dxf oraz shp. W trakcie pracy w programie możliwe jest korzystanie z danych prezentowanych przez różne podmioty i instytucje w postaci usług sieciowych WMS.
SZCZEGÓŁOWE PORÓWNANIE MOŻLIWOŚCI POSZCZEGÓLNYCH WERSJI PROGRAMÓW EWMAPA:
⇓ dostępna opcja / wersja programu ⇒
EWMAPA FB
MAŁA EWMAPA
EWMAPA VIEW
dowolna ilość baz danych
TAK
TAK
TAK
dowolna wielkość baz działek i punktów
TAK
NIE
TAK
odczyt baz danych Firebird
TAK
TAK
TAK
edycja baz danych Firebird
TAK
TAK
NIE
edycja bazy punktów
TAK
TAK
NIE
edycja bazy działek
TAK
TAK
NIE
edycja elementów na warstwach
TAK
TAK
NIE
edycja bazy obiektów
TAK
TAK
NIE
obsługa interfejsów
TAK
NIE
TAK
obsługa obrazów rastrowych
TAK
TAK
TAK
obsługa obrazów rastrowych (edycja)
TAK
TAK
NIE
wektoryzacja obrazów rastrowych (przy obecności klucza sprzętowego)
TAK
TAK
NIE
importy/eksporty danych
TAK
TAK
TAK
obsługa szrafury
TAK
NIE
TAK
wydruki, wyrysy, wyploty
TAK
TAK
TAK
podłączanie serwisów WMS
TAK
TAK
TAK
działanie jako serwer WMS
TAK
NIE
NIE
licencja wielostanowiskowa-sieciowa
TAK
NIE
TAK
wersja dedykowana do współpracy na styku ODGiK ⇔ wykonawca prac geodezyjnych
TAK
TAK
NIE
DLA KOGO POSZCZEGÓLNE WERSJE PROGRAMU EWMAPA?
EWMAPA FB to najbardziej rozbudowana wersja programu. Umożliwia przeglądanie i edycję przestrzennych baz danych zarówno we własnej plikowej strukturze bazy danych, jak i w relacyjnej bazie danych SQL Firebird (open source). Licencja aplikacji pozwala na korzystanie z niej na dowolnej liczbie stanowisk przez dowolną liczbę użytkowników. Program nie posiada żadnych ograniczeń związanych z wielkością i liczbą prowadzonych baz danych.
MAŁA EWMAPA to wersja programu przeznaczona głównie dla wykonawców prac geodezyjnych wykonujących niewielkie, proste roboty. Podobnie jak EWMAPA FB umożliwia przeglądanie i edycję przestrzennych baz danych zarówno we własnej plikowej strukturze bazy danych, jak i w relacyjnej bazie danych SQL Firebird (open source). Posiada jednak pewne ograniczenia. Licencja pozwala na instalację programu wyłącznie na jednym stanowisku komputerowym. Dodatkowo wersja ta posiada ograniczenie dotyczące wielkości prowadzonych baz danych. Bazy działek mogą zawierać do 2500 działek i 10000 punktów granicznych. Brak w niej także interfejsów i szrafur.
EWMAPA VIEW to wersja pozbawiona możliwości edycyjnych. Przeznaczona jest dla stałych odbiorców map przygotowanych w programie EWMAPA. Umożliwia przeglądanie oraz drukowanie map. Polecamy ją głównie gminom, które chcą wyłącznie przeglądać dane otrzymane z powiatu i nie mają potrzeby wprowadzania dodatkowych treści, takich jak plany zagospodarowania przestrzennego, studia zagospodarowania przestrzennego, bazy adresowe, ewidencja dróg i obiektów mostowych itp.
KLUCZE SPRZĘTOWE - odblokowują pewne funkcje dostępne w programie EWMAPA. Są sprzedawane na jedno stanowisko lub jako klucze sieciowe. Najpopularniejszym z nich jest klucz do wektoryzacji rastra umożliwiający wprowadzanie danych wektorowych z obrazu rastrowego. Bez klucza wkreślanie jest możliwe wyłącznie z użyciem danych analitycznych. Klucze to elementy opcjonalne, o które w każdej chwili można doposażyć posiadany program EWMAPA.
Program EWOPIS jest narzędziem do zakładania, prowadzenia oraz modyfikacji rejestru ewidencji gruntów, budynków i lokali zgodnie z obowiązującym prawem. Jego podstawowe funkcje związane są z prowadzeniem i obsługą ewidencji przedmiotów (działek, budynków i lokali) oraz podmiotów ewidencyjnych (osób fizycznych, instytucji, małżeństw, podmiotów grupowych) wraz z przysługującymi im prawami i dokumentami, na podstawie których prawa te zostały określone. Aplikacja umożliwia wydanie ewidencjonowanych danych za pomocą wszystkich formatów opisanych w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W szczególności program umożliwia generowanie szeregu wydruków, m.in. wypisów z rejestru i wykazów, których forma może być samodzielnie dostosowywana przez użytkowników, jak i eksporty danych do formatów specjalistycznych, takich jak: GML, SWDE oraz TXT. EWOPIS wspiera użytkowników w procesach dotyczących prowadzenia zasobu ewidencyjnego na poziomie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Jest wyposażony w wiele funkcjonalności kontrolnych związanych z weryfikacją poprawności danych i zgodności z obowiązującymi przepisami, kontrolą danych sporządzonych przez wykonawców prac geodezyjnych jeszcze przed ich ostatecznym przyjęciem, a także walidacją danych w połączeniu z zewnętrznymi rejestrami publicznymi. W nawiązaniu do komunikacji z innymi rejestrami publicznymi, korzystając z szyny usług ZSIN, aplikacja pozwala na użycie rejestrów PESEL i Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, a także umożliwia przyjmowanie zawiadomień z wydziałów ksiąg wieczystych oraz wysyłanie zwrotnie potwierdzeń ich otrzymania. EWOPIS pozwala również na korzystanie z rejestru REGON oraz współpracuje z programami realizującymi podpisywanie dokumentów elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Aplikacja ściśle współpracuje z EWMAPĄ w zakresie geometrii obiektów EGiB. Ponadto aktywnie powiązana jest z programami: RCN, OŚRODEK, MIENIE, UW, UMOWY oraz DOKUMENT. EWOPIS działa w oparciu o bazę SQL Firebird zapewniającą wysokie bezpieczeństwo, a także dużą szybkość i niezawodność.
Program OŚRODEK jest wszechstronnym narzędziem dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej ułatwiającym ewidencjonowanie i zarządzanie dokumentami państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Służy między innymi do rejestracji i obsługi prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania i udostępniania dokumentacji powstałej w ich wyniku (operatów elektronicznych, a także operatów w formie skanów lub plików z danymi w dowolnym formacie), naliczania opłat, wystawiania DOO i przyjmowania wpłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego. Aplikacja została stworzona także do wspomagania procesu uzgadniania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz prowadzenia magazynu map drukowanych i ich sprzedaży. Program umożliwia wykonanie stu kilkudziesięciu sparametryzowanych raportów opartych na wzorcach możliwych do wyedytowania przez użytkowników. Każdy z raportów może być zmodyfikowany (zależnie od potrzeb) z wykorzystaniem Kreatora Raportów. Narzędzie to służy również do tworzenia nowych raportów, tak by dla danego typu raportu mieć więcej niż jeden wzorzec wydruku. Ponadto, wbudowany monitor SQL pozwala uzyskać zaawansowanemu użytkownikowi każdą informację zarejestrowaną w bazie programu w dowolnym układzie, a współpraca z EWMAPĄ umożliwia zlokalizowanie przestrzenne każdego typu informacji zawartej w bazie programu OŚRODEK.
BANK OSNÓW jest narzędziem do zakładania oraz prowadzenia bazy danych szczegółowej osnowy geodezyjnej (BDSOG) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Do podstawowych funkcji programu należą: ewidencja punktów geodezyjnej osnowy poziomej i wysokościowej wraz z opisami topograficznymi, wydruki zestawień, transformacje współrzędnych oraz importy i eksporty punktów. Aplikacja może działać samodzielnie, ale pełną funkcjonalność osiąga w połączeniu z EWMAPĄ. Możliwe jest wtedy wyświetlanie za pomocą odpowiednich symboli punktów osnowy na mapie oraz (wykorzystując zaawansowane narzędzia filtrowania i zaznaczania danych) proste wybieranie punktów osnowy spełniających określone warunki z wybranego obszaru i wydanie ich wykonawcy prac geodezyjnych. BANK OSNÓW w połączeniu z EWMAPĄ umożliwia również pobieranie punktów osnowy przez wykonawcę w ramach internetowej obsługi wykonawców prac geodezyjnych przez geoportal powiatowy.
Program umożliwia prowadzenie rejestru cen nieruchomości gruntowych niezabudowanych i zabudowanych, nieruchomości budynkowych oraz lokalowych wraz z atrybutami, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Stanowi on poszerzenie programu EWOPIS. Moduł REJCEN podobnie jak EWOPIS oparty jest na bazie SQL Firebird. Umożliwia wydruk wybranych pozycji z rejestru oraz sporządzenie zestawienia - sprawozdania z dokonanych transakcji. Dane mogą być udostępniane w formacie GML z wykorzystaniem usług sieciowych i portali internetowych lub wyciągów w postaci papierowej. Dzięki współpracy z EWMAPĄ możliwe jest uzupełnienie danych rejestru cen z takich źródeł jak: mapa zasadnicza, geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
ADRES jest narzędziem do zakładania oraz prowadzenia rejestru wydanych numerów porządkowych nieruchomości w powiązaniu z ich przestrzenną lokalizacją. Do podstawowych funkcji programu należą: ewidencja ulic wraz z uchwałami, ewidencja numerów nieruchomości wraz z pismami (zawiadomieniami) czy połączenie adresu z obiektem adresowym w EWMAPIE. Aplikacja umożliwia porównanie bazy adresowej z innymi bazami oraz wykonywanie różnego rodzaju wydruków, np. wykazu ulic. Jest to program samodzielny, ale jego możliwości i wykorzystanie są widoczne przy połączeniu z EWMAPĄ, która umożliwia pozyskanie informacji opisowej dotyczącej adresu czy wskazanie szukanego adresu lub wszystkich adresów przy danej ulicy. W związku z wejściem nowego rozporządzenia (31 lipca 2021 r.) przygotowujemy nową wersję programu ADRES w pełni zintegrowaną z rejestrem TERYT, TERC, PRNG i przekazującą dane do PRG i GUS oraz generującą zawiadomienia o nadanych numerach porządkowych.
MIENIE jest programem służącym do prowadzenia ewidencji działek stanowiących mienie dowolnej jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa, Skarbu Państwa). Działa w oparciu o dwie bazy. Pierwszą z nich jest baza ewidencji gruntów i budynków (prowadzona w programie EWOPIS), z której dane są pobierane i wyświetlane bez prawa edycji. Drugą jest podstawowa baza tworzona i modyfikowana przez program MIENIE. Tym samym ewidencja mienia prowadzona jest w pełnej zgodności z ewidencją gruntów i budynków. Dostęp do bazy ewidencji gruntów i budynków może być realizowany przez bezpośredni dostęp do bazy (prowadzenie mienia powiatu czy SP) lub poprzez okresowe udostępnianie kopii przez powiat (prowadzenie mienia gminnego). MIENIE umożliwia wyświetlanie i wykorzystywanie na wydrukach danych z baz programów: UW -ewidencja opłat za użytkowanie wieczyste i zarząd oraz UMOWY (np. dzierżaw). Program pozwala także na prowadzenie ewidencji zasobu, o której mowa w art. 23 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz tworzenie różnego rodzaju raportów według określonych przez użytkowników wzorców, a także generowanie „Wykazów”, o których mowa w ustawie o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto od 2019 r. moduł ten został poszerzony o możliwość tworzenia wykazów nieruchomości dla Krajowego Zarządu Nieruchomości. W programie da się prowadzić ewidencję szczegółową środków trwałych grupy „0-grunty”. Ponieważ w MIENIU rejestruje się również grunty oddane w użytkowanie wieczyste, dzierżawę, najem i użytkowanie, program jest powiązany z aplikacjami: UW – UŻYTKOWANIE WIECZYSTE i TRWAŁY ZARZĄD oraz UMOWY.
Program służy do zakładania oraz bieżącego prowadzenia części opisowej (ustaleń) wszystkich miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Oprócz przeglądania i modyfikacji danych z poziomu aplikacji można wykonać różnego rodzaju wydruki oraz niezbędne konfiguracje baz i programów interfejsowych. WINPLAN ściśle współpracuje z graficzną częścią miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego prowadzonych w EWMAPIE, z poziomu której istnieje możliwość odczytania ustaleń dla określonego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wykonania wypisu i wyrysu, opierając się na zdeklarowanym przez użytkownika wzorcu. Ponadto do WINPLANU dołączany jest moduł umożliwiający automatyczne utworzenie kolorystyki poszczególnych obszarów planu na podstawie nadanej im funkcji. W związku z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych poszerzyliśmy bazę WINPLANU o pola umożliwiające eksport zbiorów danych oraz metadanych do formatu GML dostosowanego do wymogów rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
UW – użytkowanie wieczyste i trwały zarząd jest samodzielnym programem służącym do obliczania i ewidencjonowania opłat za użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd zarówno na gruntach Skarbu Państwa, jak i gruntach stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. Różni się tym od wielu innych programów, że z jednej strony jest powiązany z bazami ewidencji gruntów i budynków (EWMAPA i EWOPIS), a z drugiej strony z systemem finansowo-księgowym (program WINDYKACJA). W ramach UW funkcjonuje edytor tekstu, a wszystkie pisma związane z opłatami są przechowywane w jednej SQL-owej bazie danych, a nie jako oddzielne pliki na dysku. Od 2018 r. program został rozbudowany o nową funkcjonalność umożliwiającą przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Aplikacja wspomaga procedurę zmian wysokości opłat użytkowania wieczystego, jak i opłat z tytułu przekształcenia. Poza tym umożliwia wykorzystanie danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków w procesie zakładania i kontroli tych danych.
Program UMOWY służy do zarządzania – rejestracji, prowadzenia i rozliczania umów cywilnoprawnych. Może działać samodzielnie, ale pełnia jego możliwości ujawnia się we współpracy z aplikacjami: EWOPIS (zweryfikowanie numeracji działek, pobranie pola powierzchni i położenia działki), EWMAPA (wizualizacja działek) i WINDYKACJA (windykacja czynszów). Program posiada wbudowany edytor tekstu o możliwościach zbliżonych do dostępnych na rynku edytorów tekstów, co pozwala na wygodne tworzenie dokumentów związanych z obsługą dzierżawy (np. umowy, aneksy). Użytkownik może łatwo utworzyć swoje szablony dokumentów, które po wypełnieniu danymi z bazy mogą być przechowywane przy dzierżawie, tak więc odpada problem wyszukiwania na dysku plików z tekstami umów sporządzonych przy pomocy edytorów zewnętrznych.
Program DROGI jest narzędziem do prowadzenia części opisowej ewidencji dróg i mostów. Można w nim przechowywać wszystkie dane opisowe dróg i mostów przewidziane przez rozporządzenie, tj. parametry jezdni, chodników, poboczy, zieleńców itd. Na podstawie tych danych da się wykonać wydruk książki drogi, wydruki danych zbiorczych o drodze oraz zestawienia zbiorcze dróg w zależności od klasy oraz kategorii drogi. Bardzo ważną funkcją aplikacji jest możliwość połączenia z przestrzenną lokalizacją drogi znajdującej się w EWMAPIE. Elementem spajającym grafikę z częścią opisową jest sieć osi drogi. Stanowi ona podstawową graficzną bazę referencyjną ewidencji dróg. W oparciu o nią wprowadzane są wszystkie dane do programu DROGI (każde zdarzenie na drodze ewidencjonowane jest przez podanie kilometrażu, czyli odległości od początku drogi). Program umożliwia także automatyczne generowanie przeglądowego, graficznego raportu przedstawiającego wszystkie parametry techniczne wybranej drogi oraz przekroju poprzecznego przedstawiającego parametry techniczne drogi we wskazanym przez użytkownika kilometrażu.
PAS-DR jest narzędziem do prowadzenia rejestru decyzji dotyczących zajęcia pasa drogowego w powiązaniu z przestrzenną lokalizacją zakresu zajęcia. Do podstawowych funkcji programu należą: ewidencja cenników zajęcia pasa drogowego, możliwość prostego generowania treści decyzji wraz z obliczaniem opłat związanych z zajęciem, wykonywanie analiz oraz generowanie różnego rodzaju zestawień. Bardzo ważną funkcją programu jest połączenie z przestrzenną lokalizacją zajęcia znajdującą się w EWMAPIE, co umożliwia wykonywanie różnych analiz w programie PAS-DR i przedstawianie ich wyników na mapie. Z kolei dzięki połączeniu z systemem windykacyjnym możliwe jest skuteczne egzekwowanie należności związanych z zajęciem.
ZNAKI jest narzędziem do prowadzenia części opisowej oznakowania drogowego. W bazie programu przechowywane są informacje o każdym znaku drogowym, tj. nazwie znaku, ulicy, rodzaju zamocowania, dacie ustawienia itd. Możliwe jest również dołączenie zdjęcia znaku wraz z dowolnym opisem. Oprócz danych opisowych bardzo istotne jest połączenie znaku z lokalizacją przestrzenną w aplikacji EWMAPA. Umożliwia to prowadzenie pełnej mapy organizacji ruchu. Wraz z programem ZNAKI dostarczane są gotowe biblioteki zawierające symbole znaków drogowych, które da się wykorzystać do utworzenia mapy organizacji ruchu w mieście. Na podstawie wprowadzonych danych w programie można zrobić wykaz wybranych znaków. Z poziomu EWMAPY da się z kolei sprawdzić informacje o wybranym znaku oraz zaznaczyć znaki spełniające zadane warunki.
Program CMENTARZE pomaga w zarządzaniu cmentarzami, a głównie w prowadzeniu ksiąg cmentarnych. Realizuje wszystkie ustalenia zawarte w przepisach prawa, a ponadto współdziała z programem grafiki komputerowej, wizualizując zarówno cmentarze, jak i poszczególne groby. W jednej aplikacji można prowadzić księgi dla kilku cmentarzy. Z uwagi na stan historyczny zapisów w księgach cmentarnych program dopuszcza numerację grobów na trzy różne sposoby: w ramach rzędów, w ramach kwater lub w ramach całego cmentarza. Aplikacja umożliwia ewidencjonowanie opłat i związanych z nimi terminów użytkowania grobu. Dane o cmentarzach mogą być publikowane w geoportalu wraz z usługą wyszukiwania grobu wg zadanych parametrów.
Aplikacja LOKALE jest samodzielnym programem przeznaczonym do gospodarowania zasobami lokalowymi przez gminę. Nie jest to narzędzie do naliczania i windykacji czynszów lub dodatków mieszkaniowych. Podstawowy obiekt stanowi lokal, który może być towarem na sprzedaż lub służyć zaspokajaniu potrzeb społecznych. Do programu wprowadza się zarówno lokale będące odrębną własnością, jak i pozostałe. W przypadku budynków stanowiących wspólnoty rejestruje się zarząd i zarządcę. Dane o budynkach i lokalach powinny być wprowadzone na podstawie inwentaryzacji lub zasobów informacyjnych znajdujących się w administracjach budynkowych. Odnotowywać można niezgodności w udziałach do gruntu związane ze zmianą powierzchni użytkowych lokalów na skutek ich modernizacji.
Program SPRZEDAŻ służy do rejestracji różnych operacji i płatności związanych z gospodarowaniem nieruchomościami, z wyjątkiem czynszów (opłat) wynikających z umów cywilnoprawnych, opłat rocznych wynikających z prawa użytkowania wieczystego i zarządu oraz opłat adiacenckich. W aplikacji rejestruje się jednorazowe płatności oraz płatności rozłożone na raty. Program oblicza odsetki według stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. SPRZEDAŻ jest programem samodzielnym, ale jego funkcjonalność znacznie wzrasta w powiązaniu z aplikacją WINDYKACJA i EWMAPA.
REJAKT może być zastosowany do kompleksowej obsługi kancelaryjnej urzędu, ale najczęściej jest wykorzystywany do prowadzenia spraw związanych z informacją przestrzenną w danym wydziale czy referacie. W programie sprawy prowadzone są w ramach sygnatury spraw (zdefiniowanej przez użytkownika) i przedstawione w postaci listy za pomocą czytelnego i przejrzystego interfejsu, który umożliwia jednoczesne przeglądanie atrybutów (parametrów) sprawy, takich jak: data wniosku, data decyzji czy przedmiot sprawy. Do każdej sygnatury można utworzyć zindywidualizowany słownik występujących w sprawie stron zawierający dla każdego charakteru osoby dane istotne z punktu widzenia tworzenia rejestru spraw. Może to być na przykład numer uprawnień projektanta, specjalność czy branża. Ze sprawą powiązane są ponadto pisma powstające w toku postępowania. Program umożliwia przechowywanie treści wniosku (np. skanów) oraz treści pism i decyzji tworzonych w wewnętrznym edytorze pism. REJAKT wykorzystywany do prowadzenia spraw związanych z informacją o terenie wymaga dodatkowych rozszerzeń:
REJAKT (LOK-TER) - Rejestr spraw związanych z lokalizacją terenową,
REJAKT (POZ-BUD) - Rejestr wniosków o pozwolenie na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na budowę,
REJAKT (WAR-ZAB) - Rejestr decyzji o ustaleniu warunków zabudowy,
które umożliwiają połączenie spraw z obiektami terenowymi zobrazowanymi w EWMAPIE. Prawidłowo wpisane numery działek umożliwiają wykonanie wizualizacji na mapie w aplikacji EWMAPA. Poza tym zdefiniowanie numerów działek, których dotyczy postępowanie, daje możliwość automatycznego wczytania z programu EWOPIS nazwisk i adresów osób będących stronami w postępowaniu. Numery działek da się również zaczytać do aplikacji bezpośrednio z mapy. Podczas procedury weryfikacji wniosku w EWMAPIE istnieje możliwość podczytywania (wyświetlenia) danych niezbędnych do jej przeprowadzenia (jeśli istnieją one w systemie), takich jak: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, budynki, istniejące uzbrojenie terenu, projektowane uzbrojenie terenu, a także zakresy innych decyzji (np. decyzji o warunkach zabudowy). Wprowadzenie zakresu decyzji w EWMAPIE umożliwia również wykonywanie analiz przestrzennych (np. wygenerowanie zestawienia obszarów studium wchodzących w zakres decyzji wraz z ich powierzchnią).
Ochrona gruntów rolnych to zespół powszechnie obowiązujących przepisów prawnych nakładających na organy powiatowe, jednostki samorządowe, jednostki gospodarki uspołecznionej i osoby fizyczne prawny obowiązek oszczędnego przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze, zakazując na tych gruntach prowadzenia działalności powodującej pogorszenie stanu gleb bądź ich zniszczenie, nakazując przedsiębranie określonych prawnie czynności zapobiegających takiemu pogarszaniu i zniszczeniu gleb oraz ustalających zadania i środki do przywracania urodzajności glebom zniszczonym przez ich rekultywację. W celu prowadzenia ewidencji wyłączeń gruntów z produkcji rolnej został stworzony program FOGR. Podstawowe jego funkcje to:
rejestracja decyzji wyłączających grunty z produkcji rolnej,
edycja decyzji i pism związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji,
naliczanie opłat związanych wartością tony zboża w danym roku,
roczne przeliczanie opłat,
wykonywanie zestawień zbiorczych (przypisów),
połączenie z bazami programu EWMAPA umożliwiające graficzną rejestrację obszarów wyłączonych,
połączenie z obiektem graficznym decyzji wyłączającej (interfejs pytający i zwrotny do baz programu EWMAPA).
Program posiada własny edytor umożliwiający redagowanie decyzji z możliwością wykorzystania różnych wzorców. Użytkownik może skorzystać z już istniejących wzorców bądź tworzyć swoje – wpisując je bezpośrednio do edytora lub kopiując np. przez schowek z innych edytorów, w których zostały opracowane. Funkcja generowania dokumentów uzupełnia wzorzec dokumentu danymi związanymi z konkretną sprawą.
WINDYKACJA jest samodzielnym programem służącym do ewidencji szczegółowej konta 221 – należności z tytułu dochodów budżetowych. Należności mogą być wprowadzane ręcznie, ale zadaniem aplikacji jest automatyczne przejmowanie należności powstałych jako wynik działania różnych programów funkcjonujących w urzędzie czy starostwie, takich jak: OŚRODEK, UMOWY, UW, SPRZEDAŻ i ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO. Do podstawowych funkcji WINDYKJACJI należą: możliwość importu danych oraz ręcznego nanoszenia bilansu otwarcia lub należności, obsługa nielimitowanej liczby źródeł danych, szybkie nanoszenie wpłat na konta według osoby, numeru dokumentu lub tytułu, naliczanie odsetek, wydruk zestawień, a także dostosowanie wzorców wydruków do potrzeb użytkownika.
Program DOKUMENT umożliwia założenie kartoteki opisowo-graficznej dla dowolnego obiektu EWMAPY. Polega to na związaniu z określonym identyfikatorem obiektu szeregu dokumentów w formie opisu lub zeskanowanego obrazu. W aplikacji moduł tekstowy obsługuje pełne formatowanie tekstów, tabele, nagłówki i stopki oraz słownik ortograficzny. Moduł graficzny obsługuje z kolei obrazy monochromatyczne, jak i barwne, w tym obrazy pełnokolorowe. Program ten można wykorzystać na przykład do prowadzenia gminnej ewidencji zabytków.
Program ODBC jest interfejsem do dowolnej zewnętrznej bazy danych posiadającej interfejs ODBC. Elementem łączącym dane jest numer działki lub identyfikator obiektu. Dzięki połączeniu danych graficznych i opisowych możliwe jest sprawdzanie informacji opisowych o obiektach przez wskazanie ich na mapie, wykonywanie szrafur, wypisów oraz wielu analiz przestrzennych.
STRATEG_SEC służy do zarządzania kontami użytkowników na serwerze FDB we wszystkich aplikacjach w systemie STRATEG. Umożliwia on tworzenie nowych użytkowników, zmianę hasła oraz nadanie uprawnień do wszystkich baz danych wchodzących w skład systemu STRATEG. W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych program posiada możliwość określenia minimalnej długości hasła, częstotliwości jego zmiany oraz liczby haseł w historii. Dodatkową funkcjonalnością aplikacji jest tworzenie matrycy uprawnień poszczególnych użytkowników do poszczególnych programów – dla każdej bazy wykazywane są prawa odczytu, zapisu lub brak praw.
Program jest narzędziem wspomagającym postępowanie scaleniowe i wymienne prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o scaleniu i wymianie gruntów. Aplikacja powstała w 2012 r. i została dostarczona do Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, które ogłosiło przetarg na kompleksowy system do obsługi scaleń i wymiany gruntów. W efekcie powstał program, który przyspiesza i porządkuje proces scaleniowy. Założenia do SCALEŃ były konsultowane z Wydziałem Geodezji i Klasyfikacji Gruntów w Departamencie Gospodarki Ziemią MRiRW w Warszawie. Aplikacja dedykowana jest biurom geodezji i terenów rolnych. Łącznie z programami EWMAPA i EWOPIS tworzy zintegrowany system scaleń i wymiany gruntów (SSiWG), który, jak to już zostało wspomniane, znacznie przyspiesza i porządkuje proces scaleniowy. Obecnie system został wdrożony w kilku biurach geodezji i terenów rolnych, tj. w Białymstoku, Częstochowie, Łodzi, Ostrołęce, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Żywcu. Ponadto zakupiły go uczelnie: Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Warszawska, a także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.