Program jest oryginalną aplikacją obsługującą grafikę komputerową. Aplikacja została stworzona do prowadzenia danych stanowiących infrastrukturę informacji przestrzennej funkcjonującej w Polsce. Program umożliwia prowadzenie graficznej bazy danych oraz powiązanie jej z danymi opisowymi (w postaci zintegrowanej tabeli lub zewnętrznej bazy danych) oraz wykonywanie analiz przestrzennych, będąc tym samym podstawą Systemu Informacji o Terenie. Program został zaprojektowany na powszechnie dostępne komputery osobiste, umożliwiając instalowanie go nawet tam, gdzie aktualnie nie dysponuje się wystarczającymi środkami na założenie kompleksowego Systemu Informacji o Terenie. Dane w programie EWMAPA przechowywane są w pięciu podstawowych strukturach: działki, warstwy, obiekty, rastry, szrafury. W zakresie baz danych stanowiących PZGiK program pozwala na kompleksową obsługę baz danych BDOT500, GESUT oraz EGIB zgodnie ze schematami aplikacyjnymi baz wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa. Aplikacja umożliwia również wymianę danych (eksport i import) z wykorzystaniem formatów gml, txt, dxf oraz shp.
SZCZEGÓŁOWE PORÓWNANIE MOŻLIWOŚCI POSZCZEGÓLNYCH WERSJI PROGRAMÓW EWMAPA:
⇓ dostępna opcja / wersja programu ⇒
EWMAPA FB
MAŁA EWMAPA
EWMAPA VIEW
dowolna ilość baz danych
TAK
TAK
TAK
dowolna wielkość baz działek i punktów
TAK
NIE
TAK
odczyt baz danych Firebird
TAK
TAK
TAK
edycja baz danych Firebird
TAK
TAK
NIE
edycja bazy punktów
TAK
TAK
NIE
edycja bazy działek
TAK
TAK
NIE
edycja elementów na warstwach
TAK
TAK
NIE
edycja bazy obiektów
TAK
TAK
NIE
obsługa interfejsów
TAK
NIE
TAK
obsługa obrazów rastrowych
TAK
TAK
TAK
obsługa obrazów rastrowych (edycja)
TAK
TAK
NIE
wektoryzacja obrazów rastrowych (przy obecności klucza sprzętowego)
TAK
TAK
NIE
importy/eksporty danych
TAK
TAK
TAK
obsługa szrafury
TAK
NIE
TAK
wydruki, wyrysy, wyploty
TAK
TAK
TAK
podłączanie serwisów WMS
TAK
TAK
TAK
działanie jako serwer WMS
TAK
NIE
NIE
licencja wielostanowiskowa-sieciowa
TAK
NIE
TAK
wersja dedykowana do współpracy na styku ODGiK ⇔ wykonawca prac geodezyjnych
TAK
TAK
NIE
DLA KOGO POSZCZEGÓLNE WERSJE PROGRAMU EWMAPA?
EWMAPA FB - to najbardziej rozbudowana wersja naszego programu. Program przechowuje
dane bezpośrednio w bazie SQL Firebird. Możliwość ta jest istotna w przypadku prowadzenia zintegrowanej bazy ewidencji gruntów i budynków (wspólna baza dla części opisowej i graficznej). Jest to zatem wersja przeznaczona
dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, jednostek prowadzących ewidencję gruntów i budynków oraz
dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych.
MAŁA EWMAPA - to wersja programu przeznaczona dla wykonawców robót geodezyjnych wykonujących niewielkie proste roboty. Podstawowym ograniczeniem MAŁEJ EWMAPY jest licencja wyłącznie na jedno stanowisko komputerowe. Dodatkowo wersja ta posiada ograniczenie bazy działek do 2500 działek i 10000 punktów granicznych. Brak w niej także interfejsów i szrafur. Począwszy od wersji 11 program MAŁA EWMAPA umożliwia edycję baz SQL Firebird.
EWMAPA VIEW - to wersja pozbawiona możliwości edycyjnych. Przeznaczona jest dla stałych odbiorców map przygotowanych w programie EWMAPA, umożliwiając przeglądanie oraz drukowanie map. Polecamy ją gminom, które chcą wyłącznie przeglądać dane otrzymane z powiatu i nie chcą wprowadzać dodatkowych treści takich jak plany zagospodarowania przestrzennego, studia zagospodarowania przestrzennego, bazy adresowe, ewidencji dróg i obiektów mostowych itp.
KLUCZE SPRZĘTOWE - odblokowują pewne funkcje dostępne w programie EWMAPA. Są sprzedawane na jedno stanowisko lub jako klucze sieciowe. Najpopularniejszym z nich jest klucz do wektoryzacji rastra umożliwiający wprowadzanie danych wektorowych z obrazu rastrowego. Bez klucza wkreślanie jest możliwe wyłącznie z danych analitycznych. Klucze to elementy opcjonalne o które w każdej chwili można doposażyć posiadany program EWMAPA.
Program EWOPIS jest narzędziem do zakładania oraz prowadzenia ewidencji gruntów, budynków i lokali zgodnie z obowiązującym prawem. Do podstawowych funkcji programu należą: możliwość prowadzenia ewidencji podmiotów (osób fizycznych, instytucji, małżeństw, podmiotów grupowych) oraz przedmiotów ewidencji (działek, budynków, lokali), a także możliwość obsługi jednostek rejestrowych (gruntowych, budynkowych i lokalowych), import i eksport danych do formatów GML oraz SWDE, pełna współpraca i integracja z programem EWMAPA, pełna współpraca z programami MIENIE, UW, UMOWY. Program EWOPIS działa w oparciu o bazę SQL Firebird, zapewniającą wysokie bezpieczeństwo, a także dużą szybkość i niezawodność.
Program OŚRODEK jest wszechstronnym narzędziem dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, ułatwiającym ewidencjonowanie i zarządzanie dokumentami państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Program OŚRODEK służy między innymi do:
rejestracji i obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych,
ewidencjonowania i udostępniania dokumentacji powstałej w ich wyniku (także w formie skanów dokumentów lub plików z danymi w dowolnym formacie),
naliczania opłat, wystawiania faktur i przyjmowania wpłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego,
wspomagania organizacji pracy Zespołów Uzgadniania Dokumentacji Projektowej,
prowadzenia magazynu map drukowanych i ich sprzedaży,
utworzenia metadanych infrastruktury informacji przestrzennej.
Program umożliwia wykonanie stukilkudziesięciu sparametryzowanych raportów, opartych o wzorce możliwe do wyedytowania przez użytkowników. Każdy z raportów może być zmodyfikowany przez użytkownika zależnie od jego potrzeb z wykorzystaniem Kreatora Raportów. Narzędzie to może również służyć do tworzenia nowych raportów, tak by dla danego typu raportu mieć więcej niż jeden wzorzec wydruku. Wbudowany monitor SQL pozwala uzyskać zaawansowanemu użytkownikowi każdą informację zarejestrowaną w bazie programu, w dowolnym układzie. Współpraca z programem EWMAPA pozwala zlokalizować przestrzennie każdy typ informacji zawarty w bazie programu OŚRODEK.
Program BANK OSNÓW jest narzędziem do zakładania oraz prowadzenia rejestru punktu osnowy geodezyjnej. Do podstawowych funkcji programu należą: ewidencja punktów geodezyjnej osnowy poziomej i wysokościowej wraz z opisami topograficznymi, wydruki zestawień, transformacje współrzędnych oraz importy i eksporty punktów. Program BANK OSNÓW może działać samodzielnie, ale pełną funkcjonalność osiąga w połączeniu z programem EWMAPA. Możemy wtedy wyświetlać za pomocą odpowiednich symboli punkty osnowy na mapie oraz wykorzystując zaawansowane narzędzia filtrowania i zaznaczania danych, w prosty sposób wybrać punkty osnowy z określonego obszaru i wydać je wykonawcy prac geodezyjnych. Program BANK OSNÓW w połączeniu z programem EWMAPA, umożliwia również pobieranie punktów osnowy przez wykonawcę w ramach internetowej obsługi wykonawców prac geodezyjnych.
Program umożliwia prowadzenie rejestru cen i wartości nieruchomości opisanego atrybutami określonymi w rozporządzeniu MRRiB z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Stanowi on poszerzenie programu EWOPIS. Moduł REJCEN podobnie jak program EWOPIS, oparty jest o bazę SQL Firebird. Program umożliwia wydruk wybranych pozycji z rejestru oraz sporządzenie zestawienia - sprawozdania o dokonanych transakcjach dla Głównego Urzędu Statystycznego w formatach SWDE oraz GML. Dzięki współpracy z programem graficznym EWMAPA, możliwe jest uzupełnienie danych rejestru cen z takich źródeł jak mapa zasadnicza, geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Program ADRES jest narzędziem do zakładania oraz prowadzenia rejestru wydanych numerów porządkowych nieruchomości w powiązaniu z ich przestrzenną lokalizacją. Do podstawowych funkcji programu ADRES należą: ewidencja ulic wraz z uchwałami, ewidencja numerów nieruchomości wraz z pismami (zawiadomieniami) czy połączenie adresu z obiektem adresowym w EWMAPIE. Aplikacja umożliwia porównanie bazy adresowej z innymi bazami oraz wykonywanie różnego rodzaju wydruków, np. wykazu ulic. Jest to program samodzielny, ale jego możliwości i wykorzystanie są widoczne przy połączeniu z programem EWMAPA, który umożliwia pozyskanie informacji opisowej dotyczącej adresu czy wskazanie szukanego adresu lub wszystkich adresów przy danej ulicy. Program ADRES jest też powiązany z programem MIESZKANIEC, a bardzo szeroko wykorzystywany jest w programie EKOKOSZ.
Program MIENIE działa w oparciu o dwie bazy, jedną z nich jest baza ewidencji gruntów i budynków, której dane są tylko pobierane oraz drugą podstawową, tworzoną i modyfikowaną przez program. Program umożliwia ewidencję zasobu, o której mowa w art. 23 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz tworzenie „Wykazów”, o których mowa w ustawie o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto w programie jest możliwe prowadzenie ewidencji szczegółowej środków trwałych grupy „0-grunty”. Ponieważ w programie rejestruje się również grunty oddane w użytkowanie wieczyste, dzierżawę, najem i użytkowanie, program jest powiązany z programami UW – UŻYTKOWANIE WIECZYSTE i TRWAŁY ZARZĄD oraz UMOWY.
Program służy do zakładania oraz bieżącego prowadzenia części opisowej (ustaleń) wszystkich miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Oprócz przeglądania i modyfikacji danych z poziomu aplikacji WINPLAN, można wykonać różnego rodzaju wydruki oraz niezbędne konfiguracje baz i programów interfejsowych. Aplikacja ściśle współpracuje z graficzną częścią miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego prowadzonych w programie EWMAPA. Z poziomu EWMAPY istnieje możliwość odczytania ustaleń dla określonego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wykonania wypisu i wyrysu opierając się na zdeklarowanym przez użytkownika wzorcu. Do programu WINPLAN dołączany jest ponadto moduł umożliwiający automatyczne utworzenie kolorystyki poszczególnych obszarów planu na podstawie nadanej im funkcji.
Program UW – UŻYTKOWANIE WIECZYSTE I TRWAŁY ZARZĄD, jest programem samodzielnym, służącym do obliczania i ewidencjonowania opłat za użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd zarówno na gruntach Skarbu Państwa, jak i gruntach stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. Różni się tym od wielu innych programów, że z jednej strony jest powiązany z bazami ewidencji gruntów i budynków (programy EWMAPA i EWOPIS), a z drugiej strony jest powiązany z systemem finansowo-księgowym (program WINDYKACJA). W ramach programu UW funkcjonuje edytor tekstu, a wszystkie pisma związane z opłatami są przechowywane w jednej SQL-owej bazie danych, a nie jako oddzielne pliki na dysku.
Program UMOWY służy do zarządzania – rejestracji, prowadzenia i rozliczania umów cywilnoprawnych. Może działać jako samodzielny program, ale pełnia jego możliwości ujawnia się we współpracy z programami EWOPIS (w celu zweryfikowania numeracji działek, pobrania pola powierzchni i położenia działki), EWMAPA (wizualizacja działek) i WINDYKACJA (windykacja czynszów). Program posiada wbudowany edytor tekstów o możliwościach zbliżonych do dostępnych na rynku edytorów tekstu, co pozwala na wygodne tworzenie dokumentów związanych z obsługą dzierżawy (np. umowy, aneksy). Użytkownik może łatwo utworzyć swoje szablony dokumentów, które po wypełnieniu danymi z bazy, mogą być przechowywane przy dzierżawie, tak więc odpada problem wyszukiwania na dysku plików z tekstami umów sporządzonych przy pomocy edytorów zewnętrznych.
Program DROGI jest narzędziem do prowadzenia części opisowej ewidencji dróg i mostów. Można w nim przechowywać wszystkie dane opisowe dróg i mostów przewidziane przez rozporządzenie, tj. parametry jezdni, chodników, poboczy, zieleńców itd. Na podstawie tych danych można wykonać wydruk książki drogi, wydruki danych zbiorczych o drodze oraz zestawienia zbiorczedróg w zależności od klasy oraz kategorii drogi. Bardzo ważną funkcją programu, jest możliwość połączenia z przestrzenną lokalizacją drogi znajdującej się w programie EWMAPA. Podstawowym elementem łączącym grafikę z częścią opisową jest sieć osi drogi. Stanowi ona podstawową graficzną bazę referencyjną ewidencji dróg. W oparciu o nią wprowadzane są wszystkie dane do programu DROGI (każde zdarzenie na drodze ewidencjonowane jest przez podanie kilometrażu, czyli odległości od początku drogi).
Program PAS-DR jest narzędziem do prowadzenia rejestru decyzji dotyczących zajęcia pasa drogowego w powiązaniu z przestrzenną lokalizacją zakresu zajęcia. Do podstawowych funkcji programu PAS-DR należą: ewidencja cenników zajęcia pasa drogowego, możliwość prostego generowania treści decyzji wraz z obliczaniem opłat związanych z zajęciem, wykonywanie analiz oraz generowanie różnego rodzaju zestawień. Bardzo ważną funkcją w programie, jest połączenie z przestrzenną lokalizacją zajęcia, znajdującą się w programie EWMAPA, dzięki temu możliwe jest wykonywanie różnych analiz w programie PAS-DR i przedstawianie ich wyników na mapie. Dzięki połączeniu z systemem windykacyjnym, możliwe jest skuteczne egzekwowanie należności związanych z zajęciem.
Program ZNAKI jest narzędziem do prowadzenia części opisowej oznakowania drogowego. W bazie programu ZNAKI przechowywane są informacje o każdym znaku drogowym, tj. nazwie znaku, ulicy, rodzaju zamocowania, dacie ustawienia itd. Możliwe jest również dołączenie zdjęcia znaku wraz z dowolnym opisem. Oprócz danych opisowych bardzo istotne jest połączenie znaku z lokalizacją przestrzenną w programie EWMAPA. Umożliwia to prowadzenie pełnej mapy organizacji ruchu. Wraz z programem ZNAKI dostarczane są gotowe biblioteki zawierające symbole znaków drogowych, które można wykorzystać do utworzenia mapy organizacji ruchu w mieście. Na podstawie wprowadzonych danych, w programie ZNAKI można wykonać wykaz wybranych znaków. Z poziomu EWMAPY można sprawdzić informacje o wybranym znaku oraz zaznaczyć znaki spełniające zadane warunki.
Moduł wideofilmowania umożliwia prezentację filmu – najczęściej przebiegu drogi – na tle mapy prowadzonej w systemie EWMAPA. Umożliwia skorelowanie oglądanego obrazu z kamery z pozycją na mapie. Odtwarzany film można zatrzymać lub powiększyć do formatu całego ekranu. Istnieje możliwość odtwarzania od dowolnego punktu poprzez wskazanie go na mapie. Program przewiduje możliwość obsługi filmowania obu stron jezdni, jak również chronologiczne zapisywanie filmów z tej samej ulicy. Podczas odtwarzania filmu marker wskazuje miejsce kamery. Pozycja ta może być wyświetlana na dowolnym tle – mapy zasadniczej, ewidencyjnej lub na ortofotomapie.
Program służy do prowadzenia spraw związanych z wydawaniem i rozliczaniem koncesji na sprzedaż alkoholu. Umożliwia ewidencję wydanych decyzji w powiązaniu z lokalizacją przestrzenną punktu sprzedaży oraz obliczanie opłat, wystawianie rachunków, wystawiania zaświadczeń, kontroli wpłat, drukowania zestawień, jak również przeprowadzania procedury wydawania nowych koncesji. Wydawanie nowych koncesji zdecydowanie ułatwia możliwość przeprowadzenia analiz przestrzennych z poziomu programu EWMAPA. Wyświetlając informacje z innych modułów systemu STRATEG istnieje możliwość przeprowadzenia szeregu analiz, w najbliższego otoczenia punktu sprzedaży alkoholu w celu podjęcia decyzji o wydaniu zezwolenia. Program KONCESJE ma poza tym połączenie z programem WINDYKACJA, który automatycznie pobiera opłaty generowane w programie KONCESJE.
Program CMENTARZE pomaga w zarządzaniu cmentarzami, a głównie w prowadzeniu ksiąg cmentarnych. Program realizuje wszystkie ustalenia zawarte w przepisach prawa, a ponadto współdziała z programem grafiki komputerowej, wizualizując zarówno cmentarze, jak i poszczególne groby. W jednym programie można prowadzić księgi dla kilku cmentarzy. Z uwagi na stan historyczny zapisów w księgach cmentarnych, program dopuszcza numerację grobów na trzy różne sposoby: w ramach rzędów, w ramach kwater lub w ramach całego cmentarza. Program umożliwia ewidencjonowanie opłat i związanych z nimi terminów użytkowania grobu.
Program LOKALE jest programem samodzielnym, przeznaczonym do gospodarowania zasobami lokalowymi przez gminę. Nie jest to program do naliczania i windykacji czynszów lub dodatków mieszkaniowych. Podstawowym obiektem jest lokal, który może być towarem na sprzedaż lub służyć zaspokajaniu potrzeb społecznych. W programie rejestruje się zarówno lokale stanowiące odrębną własność, jak i pozostałe. Do budynków stanowiących wspólnoty, rejestruje się zarząd i zarządcę. Dane o budynkach i lokalach powinny być wprowadzone na podstawie inwentaryzacji lub zasobów informacyjnych znajdujących się w administracjach budynkowych. Odnotowywać można niezgodności w udziałach do gruntu związane ze zmianą powierzchni użytkowych lokalów na skutek ich modernizacji.
Program MIESZKANIEC jest programem udostępniającym dane osobowe zawarte w różnych programach aktualizujących bazę PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Program ten nie służy do tworzenia i aktualizacji bazy PESEL, aktualizacja bazy MIESZKANIEC następuje w oparciu o pliki przekazywane do wojewódzkiej bazy PESEL. Program realizuje udostępnianie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Program umożliwia pracownikom urzędów/starostw, kontrolowany dostęp do danych osobowych w celu wykonania powierzonych im zadań. Administrator systemu decyduje do jakiego zakresu informacji ma dostęp dany użytkownik, i ile rekordów może wyświetlić jednocześnie (ogranicza to przeglądanie pełnej bazy). Program rejestruje na bieżąco zakres danych przeglądanych przez użytkowników.
Program ANALIZY jest narzędziem do wykonywania analiz demograficznych dla dowolnie wskazanego obszaru w oparciu o dane PESEL. Program do analizy danych PESEL bazuje na punktach adresowych zgromadzonych w EWMAPIE i programie ADRES. Analiza następuje na podstawie własnego pliku z przekształconymi danymi PESEL i ADRES. Przekształcenie to polega na połączeniu danych obu programów. Dokonuje tego program KONWERTER, który wymaga wyciągu bazy PESEL z następującymi polami:
numer PESEL,
miejscowość,
ulica,
nr domu.
Pola miejscowość i ulica muszą być zgodne z danymi w bazie ADRES. Po konwersji powstaje plik, który zawiera jedynie:
kod ulicy,
numer domu,
data urodzenia,
płeć każdej osoby zameldowanej pod tym adresem.
Brak zatem informacji o nazwisku, imieniu, numerze mieszkania, nr. PESEL (jest wykorzystywany tylko do konwersji i nie jest zapamiętywany w pliku po konwersji). Po uruchomieniu interfejsu, pokazywany jest wykres statystyczny dla osób zamieszkałych na wskazanym obszarze.
Program SPRZEDAŻ służy do rejestracji różnych operacji i płatności związanych z gospodarowaniem nieruchomościami, z wyjątkiem czynszów (opłat) wynikających z umów cywilnoprawnych, opłat rocznych wynikających z prawa użytkowania wieczystego i zarządu oraz opłat adiacenckich. W programie rejestruje się jednorazowe płatności oraz płatności rozłożone na raty. Program oblicza odsetki według stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Program jest programem samodzielnym, ale jego funkcjonalność znacznie wzrasta w powiązaniu z programami WINDYKACJA, EWMAPA i UŻYTKOWANIE WIECZYSTE I TRWAŁY ZARZĄD.
Program REJAKT może być zastosowany do kompleksowej obsługi kancelaryjnej urzędu lub do prowadzenia spraw związanych z informacją przestrzenną w danym wydziale czy referacie. Do podstawowych funkcji programu należą: prowadzenie jednolitego rzeczowego wykazu akt, przyporządkowanie symboli wykazu akt do poszczególnych osób, prowadzenie spraw w ramach poszczególnych symboli wykazu, edycja pism z wykorzystaniem wzorców, archiwizacja pism przyporządkowanych do sprawy, prowadzenie rejestru udostępnień danych osobowych. Program REJAKT wykorzystywany do prowadzenia spraw związanych z informacją o terenie, wymaga dodatkowych rozszerzeń:
REJAKT (LOK-TER) - Rejestr spraw związanych z lokalizacją terenową,
REJAKT (POZ-BUD) - Rejestr wniosków o pozwolenie na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na budowę,
REJAKT (WAR-ZAB) - Rejestr decyzji o ustaleniu warunków zabudowy,
które umożliwiają połączenie spraw z obiektami terenowymi zobrazowanymi w programie EWMAPA.
Ochrona gruntów rolnych to kompleks powszechnie obowiązujących przepisów prawnych nakładających na organy powiatowe, jednostki samorządowe, jednostki gospodarki uspołecznionej i osoby fizyczne prawny obowiązek oszczędnego dysponowania gruntami rolnymi na cele nie rolnicze, zakazując na tych gruntach prowadzenia działalności powodującej pogorszenie stanu gleb bądź ich zniszczenie, nakazując przedsiębranie określonych prawnie czynności zapobiegających takiemu pogarszaniu i zniszczeniu gleb oraz ustalających zadania i środki do przywracania urodzajności glebom zniszczonym, przez ich rekultywację. Podstawowe funkcje program FOGR to:
rejestracja decyzji wyłączających grunty z produkcji rolnej,
edycja decyzji i pism związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji,
naliczanie opłat związanych wartością tony zboża w danym roku,
roczne przeliczanie opłat,
wykonywanie zestawień zbiorczych (przypisów),
połączenie z bazami programu EWMAPA umożliwiające graficzną rejestrację obszarów wyłączonych,
połączenie z obiektem graficznym decyzji wyłączającej (interfejs pytający i zwrotny do baz programu EWMAPA).
Program posiada własny edytor umożliwiający redagowanie decyzji z możliwością wykorzystania różnych wzorców. Użytkownik może skorzystać z już istniejących wzorców, bądź tworzyć swoje – wpisując je bezpośrednio do edytora, bądź kopiując np. przez schowek z innych edytorów, w których zostały opracowane. Funkcja generowania dokumentów uzupełnia wzorzec dokumentu danymi związanymi z konkretną sprawą.
Program WINDYKACJA jest programem samodzielnym, służącym do ewidencji szczegółowej konta 221 – należności z tytułu dochodów budżetowych. Należności mogą być wprowadzane ręcznie, ale zadaniem programu jest automatyczne przejmowanie należności powstałych jako wynik działania różnych programów funkcjonujących w urzędzie czy starostwie takich jak: EKOKOSZ, OŚRODEK, UMOWY, UW, SPRZEDAŻ, KONCESJE, ZAJĘCIA PASA DROGOWEGO… Do podstawowych funkcji programu WINDYKACJA należą: możliwość importu danych, możliwość ręcznego nanoszenia bilansu otwarcia lub należności, obsługa nielimitowanej liczby źródeł danych, szybkie nanoszenie wpłat na konta według osoby, numeru dokumentu lub tytułu, naliczanie odsetek, wydruk zestawień, dostosowanie wzorców wydruków do potrzeb użytkownika.
Program DOKUMENT umożliwia założenie kartoteki opisowo-graficznej dla dowolnego obiektu EWMAPY. Polega to na związaniu z określonym identyfikatorem obiektu szeregu dokumentów w formie opisu lub zeskanowanego obrazu. W programie DOKUMENT moduł tekstowy obsługuje pełne formatowanie tekstów, tabele, nagłówki i stopki oraz słownik ortograficzny. Moduł graficzny obsługuje obrazy monochromatyczne, jak i barwne, w tym obrazy pełnokolorowe.
Program prezentacji 3D umożliwia prezentację rastrów EWMAPY (plików evr) w odwzorowaniu trójwymiarowym. Odwzorowanie to może dotyczyć zarówno rastrów pozbawionych modelu wysokościowego (odwzorowywana jest płaska mapa), jak i rastrów z modelem wysokościowym (odwzorowywane są nierówności terenu). EW3D czyta dowolne rastry pełnokolorowe, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się przy użyciu ortofotomapy.
Program ODBC jest interfejsem do dowolnej zewnętrznej bazy danych posiadającej interfejs ODBC. Elementem łączącym dane jest numer działki lub identyfikator obiektu. Dzięki połączeniu danych graficznych i opisowych, możliwe jest sprawdzanie informacji opisowych o obiektach przez wskazanie ich na mapie, wykonywanie szrafur, wypisów oraz wielu analiz przestrzennych.
Program Menadżer Użytkowników (STRATEG_SEC) służy do zarządzania kontami użytkowników w systemie STRATEG. Za jego pomocą możemy zapamiętywać dane użytkowników, dzięki czemu w programach systemu STRATEG uzyskujemy ujednolicone informacje dotyczące tychże użytkowników. Dzięki Menadżerowi Użytkowników możemy również zarządzać hasłami systemu. Istnieje możliwość określenia minimalnej długości hasła, częstotliwości jego zmiany oraz liczby haseł w historii. Menadżer Użytkowników współpracuje z najnowszymi wersjami programów:
EWOPIS
OŚRODEK
UW/ZARZĄD
DZIERŻAWY
MIENIE
WINDYKACJA
WINPLAN
Dodatkową funkcjonalnością programu jest tworzenie matrycy uprawnień poszczególnych użytkowników do poszczególnych programów - wskazywane są prawa odczytu, zapisu lub brak praw.
Program jest narzędziem wspomagającym postępowanie scaleniowe i wymienne, prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o scaleniu i wymianie gruntów. Aplikacja SCALENIA powstała w 2012 r. i została dostarczona do Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, które ogłosiło przetarg na kompleksowy system do obsługi scaleń i wymiany gruntów. W efekcie powstał system który przyspiesza i porządkuje proces scaleniowy. Założenia do aplikacji były konsultowane z Wydziałem Geodezji i Klasyfikacji Gruntów w Departamencie Gospodarki Ziemią MRiRW w Warszawie. Aplikacja SCALENIA dedykowana jest Biurom Geodezji i Terenów Rolnych. Program SCALENIA łącznie z programami EWMAPA i EWOPIS, tworzy zintegrowany system scaleń i wymiany gruntów (SSiWG). System ten znacznie przyspiesza i porządkuje proces scaleniowy. Zakłada on, że dane są pozyskiwane i przekazywane do ośrodków dokumentacji poprzez standard wymiany danych SWDE, zgodny z obowiązującym rozporządzeniem MRRiB z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38, poz. 454).