Koniec z rysowaniem
POLICJA. Mają cenną mapę
Komputer wyręczy pabianickich policjantów w rysowaniu szkiców po wypadkach, pomoże zaplanować ochronę tłumnych imprez i stworzyć mapę przestępczości.
Policjanci z Pabianic pierwsi w kraju dostali program komputerowy, który pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.
Ten program to tzw. EWMAPA, interaktywny plan całego pabianickiego powiatu - precyzyjny i szczegółowy. Na plan naniesiono: domy, ulice, chodniki, rzeki, sieć gazową, wodociągi, grunty. Wszystko to opisane i wymierzone z dokładnością do jednego centymetra.
Do tej pory z programu korzystali tylko geodeci, z myślą o nich władze samorządowe zdecydowały się na jego zakup. Okazało się, że łatwo można go przystosować także dla potrzeb policji drogowej czy kryminalnej.
Jako pierwsi w kraju wpadli na ten pomysł w Pabianicach. W mieście co roku dochodzi do blisko 300 wypadków komunikacyjnych. Za każdym razem policjant badający przebieg zdarzenia musiał brać w rękę papier, ołówek i sporządzać szkic sytuacyjny. Rysował ulice, położenie pojazdów, ślady hamowania. Zabierało to około dwóch godzin. Drugie tyle - sporządzenie raportu.
- Teraz sprawa będzie prosta - zapewnia sierżant Andrzej Baczyński z pabianickiej drogówki. - Na fragment planu miasta policjant w kilka minut naniesie potrzebne dane. Zamiast wypisywania raportu, sporządzania wykresów cała "historia wypadku" znajdzie się na mapie. Pracę wykona komputer - wyjaśnia.
Na EWMAPĘ liczą także policjanci z prewencji. Zamiast szkicowania planów wystarczy nanieść na mapę np. rozmieszczenie policjantów podczas ubezpieczania masowych imprez.
Program przyda się również do stworzenia tzw. mapy przestępczości. Ułatwi policyjnym statystykom planowanie, jak rozmieścić siły w zagrożonych miejscach.
Pomysłodawcą udostępnienia policji EWMAPY był zarząd powiatu. Program przekazano darmo, pieniądze na komputer dała Komenda Wojewódzka w Łodzi.
- Na razie sam obsługuję program - mówi sierżant Baczyński. Wkrótce przeszkolę jeszcze dwóch policjantów i wszystko będzie grało. Dzięki mapie zaoszczędzono pieniądze, które wystarczą na zatrudnienie czterech policjantów. A funkcjonariuszy nigdy dość.
Źródło: GW Łódź nr 12, wydanie z dnia 15/01/2001, str. 5